"Meziroční nárust mezi roky 2023 a 2024 v České republice činil 15%. Meziroční nárust v Moravskoslezském kraji dokonce 27%.”
Nárůst populace štěnic v České republice lze přičíst několika klíčovým faktorům:
Štěnice se šíří primárně pasivně, což znamená, že jsou přenášeny na různých předmětech, včetně zavazadel, nábytku, textilií nebo osobních věcí. Štěnice mohou být rovněž zavlečeny do bytu prostřednictvím stěhování staršího nábytku nebo použitých předmětů, které mohou obsahovat štěnice či jejich vajíčka.
V bytech a domech se štěnice rychle rozšíří do okolních místností, přičemž se skrývají ve škvírách, matracích, záhybech textilií, pod koberci, pod podlahovými krytinami a za obložením. Na šíření přispívají i specifické podmínky moderního bydlení, zejména vícepatrové bytové domy s velkým počtem bytových jednotek, kde mohou štěnice přelézat mezi byty jak přes společnou chodbu, tak po stupačkách či kolem trubek od topení.
Nárůst výskytu štěnic v České republice je důsledkem řady faktorů, včetně rostoucího cestovního ruchu, rezistence štěnic na běžné insekticidy a šíření v sociálně slabších skupinách, které nemají finanční prostředky na profesionální dezinsekci.
Pro boj proti tomuto problému je nezbytné kombinovat profesionální dezinsekci s preventivními opatřeními a vzděláváním veřejnosti. Pouze integrovaný přístup, zahrnující profesionální pomoc, dostupné preventivní postupy a informování veřejnosti o rizicích, může vést ke snížení populace štěnic a jejich škodlivých dopadů na kvalitu života.